Ekologiczny ogród – czyli jak jeszcze możemy pomóc planecie

Bycie „eko” stało się w ostatnim czasie bardzo popularnym i pożądanym statusem. W czasach gwałtownie postępujących zmian klimatycznych, skażenia planety i narastających chorób cywilizacyjnych okazuje się, że ekologiczne postępowanie może nas uratować. Stale prowadzona jest edukacja w tym zakresie i wiele rozwiązań zostało już wdrożonych, zarówno na poziomie globalnym jak i lokalnym. Na co dzień uczymy się i wprowadzamy w życie coraz to nowsze techniki postępowania ekologicznego. Segregujemy śmieci, pijemy wodę z kranu, ograniczamy kąpiele i podlewanie, korzystamy z toreb i woreczków wielokrotnego użytku, ograniczamy spożycie mięsa i produktów odzwierzęcych, kupujemy przedmioty i ubrania z drugiej ręki, ograniczamy jazdy samochodem na rzecz innych środków transportu (rower, hulajnoga czy komunikacja masowa), kupujemy samochody elektryczne czy hybrydowe, pozbywamy się pieców węglowych na rzecz pomp ciepła, montujemy panele fotowoltaiczne celem pozyskiwania prądu, zakładamy własne przydomowe ogródki i hodujemy swoją żywność.

Wiele z tych czynności stosowanych na co dzień pozwala nam na naturalne i racjonalne gospodarowanie naturą. Szczególnie założenie własnego ekologicznego ogrodu jest tutaj dobrym i ciekawym pomysłem, o ile ktoś ma taką możliwość. Nawet niewielką powierzchnię można wykorzystać i zaaranżować. Otóż czym jest taki ogród? Większość z nas może to kojarzyć jako grządki z warzywami, które rosną sobie w takim ogródku, a właściciel do ich uprawy stosuje tylko naturalne nawozy. I choć jest to po części dobre wyobrażenie to jednak jest to tylko wierzchołek góry lodowej. Otóż ekologiczny ogród oznacza tak naprawdę coś znacznie więcej. Przede wszystkim jest to obsadzenie powierzchni naturalnie występującymi w danym terenie drzewami, bylinami, kwiatami, ziołami, pnączami i warzywami.

Taki ogródek prowadzony jest w taki sposób, aby nie ingerować w naturę, a raczej być jej kontrolowanym sprzymierzeńcem. Drzewa i krzewy sadzone są takie, które pierwotnie występują w naturze w danej okolicy. Więcej drzew liściastych, mniej iglastych (chyba, że w sąsiedztwie spotykany jest naturalny las iglasty). Nie stosujemy żadnych środków chemicznych do nawożenia a także odstraszania szkodników, gdyż zaburzają one normalne właściwości gleby oraz są trujące dla zwierząt i owadów. Zatem jeśli to konieczne – stosujemy naturalne preparaty w walce ze szkodnikami. Warto tu wspomnieć jednak, że prawidłowo prowadzony ogród ekologiczny raczej nie stwarza przyjaznych warunków do odwiedzin szkodników, sam je zwalcza. Jeśli tylko stworzymy odpowiednie i przyjazne warunki dla zwierząt, ptaków i owadów, to one doskonale poradzą sobie ze szkodnikami.

Dlatego zamiast idealnego trawnika sadzimy łąki kwietne, dzięki czemu ograniczamy koszenie i stwarzamy optymalne warunki dla pożytecznych pszczół czy biedronek, również chwasty zostawiamy w spokoju i pozwalamy im naturalnie się rozrastać. Zamiast tradycyjnego płotu czy siatki postawmy na żywopłot, zbierajmy deszczówkę i stwórzmy własne kompostowniki, dzięki czemu będziemy mieć idealny naturalny nawóz. Posadźmy zioła i warzywa, które mają na siebie korzystny wpływ, zgodnie z zaleceniami i predyspozycjami okolicznych warunków.
Założenie takiego ogródka może być zatem kolejnym krokiem do codziennej walki o dobro naszej planety, a zarazem ciekawym i inspirującym zajęciem.

Jaki wybrać nawóz ekologiczny?

Obecnie coraz więcej osób chce prowadzić ogród ekologiczny – bez sztucznych środków. Ekologiczne nawozy pozwolą nam wyhodować warzywa bez tzw. ,,chemii”. Sam proces nie należy do najłatwiejszych, ponieważ trzeba liczyć się z tym, że zanim uda się nam wyhodować dobrej jakości warzywa, to minie dość dużo czasu na zdobycie praktycznej wiedzy w tymże temacie.

Przede wszystkim trzeba zastąpić nawóz mineralny na nawóz organiczny. Najlepszą opcją byłoby stworzenie własnego nawozu w ogrodzie. Niestety nie wszyscy mają możliwość stworzyć własny kompostownik – nie mówiąc o stworzeniu własnego obornika. Często możemy go zorganizować od sąsiada, który może mieć taką możliwość. Jeśli natomiast nie mamy możliwości na zrobienie obornika to trzeba poszukać odpowiedniego produktu w sklepie. Wyhodować własne warzywa to cel niejednego z nas. Warto jest stosować do tego celu ekologiczne nawozy https://www.ogarnijogrod.pl/nawozenie-ekologiczne-gleby-w-ogrodzie/

Mączka fosforytowa to nawóz, który zawiera 30% P2O5. Używając tego nawozu, zawarty w tym produkcie fosfor bardzo szybko zmieni się w formy nie przyswajalne i rośliny będą go pobierać jedynie do 20%. Jeśli wykorzystamy na przykład 10 kilogramów mączki fosforowej to otrzymamy w niej 3 kg fosforu. Podczas dodawania jej do gleby, rośliny będą pobierać maksymalnie 0.6 kg fosforu. Jeśli natomiast doda się ją do kompostownika mieszając z obornikiem bądź Kurzakiem, to wzrośnie znacząco przyswajalność, bo aż do 80%. Do nawozu na bazie Kurzaka i obornika bydlęcego dodać należy szczepionkę bakteryjną bądź grzybową. Skutkiem tego będzie kontrolowany przebieg fermentacji. Trzeba też pamiętać o tym, że prócz nawozu organicznego do nawozu dodaje się także mączkę fosforytową, karnalit, a także mączkę dolomitową. Do tego typu mieszanki organicznej dodawane są również bakterie wiążące, co da skutek, iż nawóz zawiera dużo więcej azotu niż ten organiczny. Odczyn tego typu nawozu będzie na poziomie 5.5pH.

Nawozy organiczne warto produkować u siebie, lecz nie jest to zawsze możliwe. Najlepszym typem nawozu ekologicznego jest kompost, który produkowany jest z odpadów organicznych, które generuje się na działkach jak liście, chwasty czy trawę po koszeniu. Kompostownik można zrobić samemu używając desek, pali drewnianych czy na przykład płyt betonowych, które tworzą wydzielone miejsce pod produkcję kompostu. Często bywa, że nie będziemy w stanie zdobyć wszystkich składników pokarmowych dla naszych roślin poprzez zastosowanie kompostów lub oborników. Wtedy najlepiej będzie sięgnąć po nawóz ekologiczny, który dostępny jest na rynku.

Ogrodowe plany i marzenia

Ogród to doskonałe miejsce na aktywność fizyczną i odpoczynek dla całej rodziny. Aby jak najefektywniej wykorzystać przestrzeń koło domu warto poszukać inspiracji na aranżację ogrodu.

Zrównoważony ogród może składać się z kilku części, między innymi z terenu dla dzieci, na którym będą znajdowały się różne ciekawe sprzęty do zabawy, z części wypoczynkowej dla całej rodziny oraz z kawałka terenu, na którym można uprawiać warzywa i owoce.

Dobrą inwestycją jest z całą pewnością zakup rodzinnego basenu, trampoliny czy zestawu do grillowania.
Decydując się na uprawę małego ogródka warto wybrać sezonowe owoce i warzywa oraz pięknie kwitnące krzewy. Najczęściej klienci wybierają drzewa owocowe, między innymi brzoskwinie, grusze, jabłonie, krzewy malin, poziomek oraz borówki amerykańskiej. Łatwa w uprawie jest także marchewka, pomidory, sałata, ogórki gruntowe, kapusta, buraczki czy różnorodne zioła. Oczywiście wszystkie plony potrzebują niezbędnych minerałów i składników odżywczych, aby odpowiednio wzrastać. Naturalne nawozy bardzo często można wyprodukować z kuchennych resztek.

Wiele ogrodników poleca przygotowywanie kompostu oraz wyrzucanie pod krzewy skórek bananów bądź fusów z kawy. Różne ekologiczne preparaty dostępne są również w sklepach i marketach ogrodniczych oraz na aukcjach internetowych. Ważne, aby wszystkie zbiory dokładnie myć i osuszać.

Poszukując mebli ogrodowych warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, między innymi to czy meble w razie niepogody mogą zostać gdzieś schowane, oraz ile osób będzie najczęściej wypoczywało na świeżym powietrzu.
Spora grupa osób decyduje się na trwałe meble ze zdejmowanymi poduszkami. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, gdyż w razie deszczu oraz na porę zimową poduszki należy schować, a większe gabaryty wystarczy przykryć dedykowanym pokrowcem.

Cały czas popularnością cieszą się również tradycyjne zestawy z plastiku, komplety rattanowe oraz drewniane. Ceny są bardzo zróżnicowane i najczęściej mieszczą się w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Wiele nowoczesnych zestawów dostępnych jest w sklepach meblowych znanych sieci, w marketach budowlanych oraz w popularnych sklepach internetowych. Niektóre modele wymagają skręcenia i złożenia poszczególnych elementów. Warto zwrócić uwagę na możliwość prania wszelkich materiałowych elementów, które w ogrodzie czy na tarasie są szczególnie podatne na zabrudzenia.

Dobrym wyborem jest zakup zestawu, który można dowolnie modyfikować i kupować co pewien czas dodatkowe elementy.