Jaki wybrać nawóz ekologiczny?

ogród

Obecnie coraz więcej osób chce prowadzić ogród ekologiczny – bez sztucznych środków. Ekologiczne nawozy pozwolą nam wyhodować warzywa bez tzw. ,,chemii”. Sam proces nie należy do najłatwiejszych, ponieważ trzeba liczyć się z tym, że zanim uda się nam wyhodować dobrej jakości warzywa, to minie dość dużo czasu na zdobycie praktycznej wiedzy w tymże temacie.

Przede wszystkim trzeba zastąpić nawóz mineralny na nawóz organiczny. Najlepszą opcją byłoby stworzenie własnego nawozu w ogrodzie. Niestety nie wszyscy mają możliwość stworzyć własny kompostownik – nie mówiąc o stworzeniu własnego obornika. Często możemy go zorganizować od sąsiada, który może mieć taką możliwość. Jeśli natomiast nie mamy możliwości na zrobienie obornika to trzeba poszukać odpowiedniego produktu w sklepie. Wyhodować własne warzywa to cel niejednego z nas. Warto jest stosować do tego celu ekologiczne nawozy https://www.ogarnijogrod.pl/nawozenie-ekologiczne-gleby-w-ogrodzie/

Mączka fosforytowa to nawóz, który zawiera 30% P2O5. Używając tego nawozu, zawarty w tym produkcie fosfor bardzo szybko zmieni się w formy nie przyswajalne i rośliny będą go pobierać jedynie do 20%. Jeśli wykorzystamy na przykład 10 kilogramów mączki fosforowej to otrzymamy w niej 3 kg fosforu. Podczas dodawania jej do gleby, rośliny będą pobierać maksymalnie 0.6 kg fosforu. Jeśli natomiast doda się ją do kompostownika mieszając z obornikiem bądź Kurzakiem, to wzrośnie znacząco przyswajalność, bo aż do 80%. Do nawozu na bazie Kurzaka i obornika bydlęcego dodać należy szczepionkę bakteryjną bądź grzybową. Skutkiem tego będzie kontrolowany przebieg fermentacji. Trzeba też pamiętać o tym, że prócz nawozu organicznego do nawozu dodaje się także mączkę fosforytową, karnalit, a także mączkę dolomitową. Do tego typu mieszanki organicznej dodawane są również bakterie wiążące, co da skutek, iż nawóz zawiera dużo więcej azotu niż ten organiczny. Odczyn tego typu nawozu będzie na poziomie 5.5pH.

Nawozy organiczne warto produkować u siebie, lecz nie jest to zawsze możliwe. Najlepszym typem nawozu ekologicznego jest kompost, który produkowany jest z odpadów organicznych, które generuje się na działkach jak liście, chwasty czy trawę po koszeniu. Kompostownik można zrobić samemu używając desek, pali drewnianych czy na przykład płyt betonowych, które tworzą wydzielone miejsce pod produkcję kompostu. Często bywa, że nie będziemy w stanie zdobyć wszystkich składników pokarmowych dla naszych roślin poprzez zastosowanie kompostów lub oborników. Wtedy najlepiej będzie sięgnąć po nawóz ekologiczny, który dostępny jest na rynku.