Ekologiczny ogród – czyli jak jeszcze możemy pomóc planecie

ekologiczny ogród

Bycie „eko” stało się w ostatnim czasie bardzo popularnym i pożądanym statusem. W czasach gwałtownie postępujących zmian klimatycznych, skażenia planety i narastających chorób cywilizacyjnych okazuje się, że ekologiczne postępowanie może nas uratować. Stale prowadzona jest edukacja w tym zakresie i wiele rozwiązań zostało już wdrożonych, zarówno na poziomie globalnym jak i lokalnym. Na co dzień uczymy się i wprowadzamy w życie coraz to nowsze techniki postępowania ekologicznego. Segregujemy śmieci, pijemy wodę z kranu, ograniczamy kąpiele i podlewanie, korzystamy z toreb i woreczków wielokrotnego użytku, ograniczamy spożycie mięsa i produktów odzwierzęcych, kupujemy przedmioty i ubrania z drugiej ręki, ograniczamy jazdy samochodem na rzecz innych środków transportu (rower, hulajnoga czy komunikacja masowa), kupujemy samochody elektryczne czy hybrydowe, pozbywamy się pieców węglowych na rzecz pomp ciepła, montujemy panele fotowoltaiczne celem pozyskiwania prądu, zakładamy własne przydomowe ogródki i hodujemy swoją żywność.

Wiele z tych czynności stosowanych na co dzień pozwala nam na naturalne i racjonalne gospodarowanie naturą. Szczególnie założenie własnego ekologicznego ogrodu jest tutaj dobrym i ciekawym pomysłem, o ile ktoś ma taką możliwość. Nawet niewielką powierzchnię można wykorzystać i zaaranżować. Otóż czym jest taki ogród? Większość z nas może to kojarzyć jako grządki z warzywami, które rosną sobie w takim ogródku, a właściciel do ich uprawy stosuje tylko naturalne nawozy. I choć jest to po części dobre wyobrażenie to jednak jest to tylko wierzchołek góry lodowej. Otóż ekologiczny ogród oznacza tak naprawdę coś znacznie więcej. Przede wszystkim jest to obsadzenie powierzchni naturalnie występującymi w danym terenie drzewami, bylinami, kwiatami, ziołami, pnączami i warzywami.

Taki ogródek prowadzony jest w taki sposób, aby nie ingerować w naturę, a raczej być jej kontrolowanym sprzymierzeńcem. Drzewa i krzewy sadzone są takie, które pierwotnie występują w naturze w danej okolicy. Więcej drzew liściastych, mniej iglastych (chyba, że w sąsiedztwie spotykany jest naturalny las iglasty). Nie stosujemy żadnych środków chemicznych do nawożenia a także odstraszania szkodników, gdyż zaburzają one normalne właściwości gleby oraz są trujące dla zwierząt i owadów. Zatem jeśli to konieczne – stosujemy naturalne preparaty w walce ze szkodnikami. Warto tu wspomnieć jednak, że prawidłowo prowadzony ogród ekologiczny raczej nie stwarza przyjaznych warunków do odwiedzin szkodników, sam je zwalcza. Jeśli tylko stworzymy odpowiednie i przyjazne warunki dla zwierząt, ptaków i owadów, to one doskonale poradzą sobie ze szkodnikami.

Dlatego zamiast idealnego trawnika sadzimy łąki kwietne, dzięki czemu ograniczamy koszenie i stwarzamy optymalne warunki dla pożytecznych pszczół czy biedronek, również chwasty zostawiamy w spokoju i pozwalamy im naturalnie się rozrastać. Zamiast tradycyjnego płotu czy siatki postawmy na żywopłot, zbierajmy deszczówkę i stwórzmy własne kompostowniki, dzięki czemu będziemy mieć idealny naturalny nawóz. Posadźmy zioła i warzywa, które mają na siebie korzystny wpływ, zgodnie z zaleceniami i predyspozycjami okolicznych warunków.
Założenie takiego ogródka może być zatem kolejnym krokiem do codziennej walki o dobro naszej planety, a zarazem ciekawym i inspirującym zajęciem.