Naturalne oczyszczacze powietrza

rośliny oczyszczające powietrze

Wszechobecny gwar, tłum ludzi oraz korki uliczne to nie jedyny problem z jakimi muszą się zmierzyć mieszkańcy miast. Kolejnym zagrożeniem jest smog, którego negatywny wpływ na nasze zdrowie odczuwamy coraz częściej. Długofalowym skutkiem przebywania w zanieczyszczonym powietrzu może być chroniczny kaszel, niewydolność płuc, a nawet nowotwór płuc. Aby uchronić swoją przestrzeń od groźnych skutków działania smogu wcale nie trzeba wydawać dużej ilości pieniędzy na oczyszczacze powietrza. Niezawodna i często niedoceniona Matka Natura pozostawia nam rośliny doniczkowe, które działają jak naturalne oczyszczacze powietrza. Poznaj rośliny zwalczające smog!

  1. Paprocie – prawdopodobnie Wasza babcia miała piękną paproć w salonie. Otóż roślina ta nie tylko jest efektowną ozdobą nadającą życie pomieszczeniu. Jest ona także rośliną, która intensywnie nasącza powietrze korzystnymi dla człowieka jonami ujemnymi, które neutralizują wytwarzane przez urządzenia elektryczne jony dodatnie.
  2. Skrzydłokwiat – często spotykany na szkolnych parapetach, oczyszcza powietrze z benzenu i acetonu. Ponadto roślina jest skuteczna w walce z pleśnią.
  3. Zielistka Sternberga – ta prosta w utrzymaniu roślina, pozostawiona w jasnym miejscu rośnie stosunkowo szybko, a jej liście pochłaniają szkodliwy dla zdrowia formaldehyd i benzen.
  4. Aloes – sukulent znany ze swoich właściwości leczniczych posiada także inne zalety. Roślina ogranicza obecność w powietrzu formaldehydu i benzenu, ponadto nie wymaga częstego podlewania.
  5. Fikusy – stanowią nie tylko piękną ozdobę naszego mieszkania, ale także skutecznie walczą z zanieczyszczeniami w powietrzu. Są odpowiedzialne za usuwanie szkodliwych ksylenów, formaldehydu, benzenu, oktanu i amoniaku.
  6. Draceny – popularne, proste w utrzymaniu rośliny doniczkowe, które usuwają benzen, formaldehyd, ksylen oraz toulen. Draceny potrafią osiągnąć wysokość nawet 2 metrów, jednak pozostawione w mniejszej doniczce nie osiągną aż tak imponującej wysokości.
  7. Begonia – wiecznie kwitnąca roślina stanowi kolorową ozdobę mieszkania. Begonia lubi nasłonecznione i ciepłe miejsca, a za odpowiednią uprawę odwdzięczy się nam oczyszczeniem powietrza z benzenu, a także oparów toulenu.

Tak więc zamiast wycieczki do sklepu elektronicznego po kupno oczyszczacza powietrza warto udać się jednak do kwiaciarni i nabyć kilka roślin, które nie tylko nie zużyją energii elektrycznej, której cena nieustannie rośnie, ale pozwolą na oczyszczenie powietrza i staną się piękną ozdobą w naszym mieszkaniu.